Kikapálás elleni védelem - hogyan is néz ki egy fejlődő növény?
2014.02.13. 11:21
Tavaly nagyon ügyesen rendben tartottuk a kertet, de sikerült kikapálni pár haszonnövényt is. A hibák a nem megfelelő jelölés és igazából lövésem se volt, hogy egyes növények hogy néznek ki pár hetes korukban. Ezt megelőzendő, idén zsineggel és műanyag feliratokkal jelöljük majd a sorokat + megismerkedünk a növénykékkel. Mivel már nem bírok magammal, magpróbát végzek, ami azt jelenti, hogy mindegyik magból csíráztatok, hogy később egyszerűbb dolgunk legyen a palántanevelésnél és ültetésnél.
Első kép: 2014.02.13. A magok felcímkézve, a végső bebugyolálás előtt:
A csíráztatásnál alulra vattát, felülre papírzsepit használtam, ügyelve arra, hogy ne legyen pangó víz az edénykékben. A legtöbb mag csávázott, így mindenképpen alaposan kezet kell mosni a művelet után. A lakásunkban 18 fok van, így a radiátor mellett kapnak helyet, amíg ki nem bújnak az első sziklevelet. Utána mennek a napfényes ablakba.
Nekem úgy tűnt, több nap telt el, mint 3, de nem. A magok beindultak. Következő kép 2014.02.16.
A karalábé, mák, kukorica, karfiol, brokkoli és a saláta láthatóan szépen beindult. A lakásban 17-18 fok körüli a hőmérséklet, gondolom a paradicsomnak és a paprikának ez még kevés volt. A magok megduzzadtak ugyan, de csírakezdemények csak mikroszkóp alatt láthatók, ahogy a répánál és a zellernél is. Gyönyörűek, olyan mintha egy kis zselében apró csövecskék csillognának a paradicsomnál. A sárgarépa csírája szinte láthatatlan szabad szemmel, mikroszkóp alatt energikusan tör a nedvesség felé. A párom megjegyezte, hogy nem nehéz engem boldoggá tenni... És valószínűleg túl komolyan veszem az idei évi kertészkedést. A tavalyi termés után ez nem is csoda.
Az előző évek átlaghőmérsékletét alapul véve látható, hogy április utolsó 2 hetében már 20 fokos az átlaghőmérséklet, ami a palánták kiültetéséhez már tökéletes hőfok. Igazából csak bizonyítékot keresek, miért nem bírok magammal és küldtem neveldébe pár magocskát. A megvett tasakok 1/3-át használtam fel, így ha esetleg tényleg türelmetlen voltam, akkor is javíthatok a hibámon.
A föld kerti, vakondtúrásokból vett, egészséges, nem túl laza de humuszos föld. 1 nappal az ültetés előtt Previcur 607 SL gombaölő szerrel kezelve (1 ampulla 3 liter vízbe keverve és kb 10 kg földbe belocsolva). Balkonládát kb 1/4-ig megtöltöttem, oldalára alufóliát helyeztem, és 1-2 centiként egyesével a földbe szurkálva kb 1 cm mélyen elültettem a magokat. Sorrendben: karfiol, brokkoli, zeller, paradicsom és paprika. A jelölést papírboltokban kapható, műanyag előlap darabkákra írt nevekkel végeztem el, ezekbe az előlapokba fogom terv szerint a palánta kezdeményeket is elültetni. Összesen 160 db mag került egy edénybe, amik várhatóan 2-3 hét múlva esnek túl életem első piktírozásán.
A szétválasztás és különültetés idején szeretném elvetni a második balkonládányi magot, vagyis a padlizsánt, sárgadinnyét és karalábét. + azokat, amik nem akartak még kibújni.
Jövő héten anyukámtól fogok kapni jó minőségű hagymákat. Tavaly túl nagyokat vettem, és nagyon silány termésünk lett. Tehát minél kisebb a hagyma, annál jobb termés várható. Foghagymából viszont korrepetálni kell a szüleimnek, mert a terméshozam a kertünkben annyi volt, mint egy átlagos fej az ősöknél.
Cukkíni palántát viszont venni fogunk. 3 tőért nem fogok egy csomag magot elpazarolni. A kis csíráztatott növénykéket is nagyon megsajnáltam. Nagyon boldog voltam, mikor megláttam a kis fehér csíráikat és sajnálom őket, mert halálra vannak ítélve. Ezért inkább elültetem őket is, kapnak egy esélyt az életre.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.