Meggy
2013.11.22. 20:55
A kertben 3 csodálatos meggyfa van, idén tele voltak gyümölccsel. Jövőre öntözni is fogjuk, idén elég ridegen bántunk szegény fákkal, akik ennek ellenére rengeteg gyümölcsöt érleltek. A fajták: cigánymeggy és érdi nagy szemű meggy. A feldolgozás közben nem volt őszinte a mosolyunk, nagyon időigényes a szedése és a többi munkafázis, de a végtermékek egyikében sem csalódtunk. A kamra még csak épülőben volt és mivel ez volt életem első eltevős időszaka, nem is mertem nagy mennyiségeket készíteni. Sajnos.
Anyukám régen két dolgot mondogatott: legyen olyan szakmád, hogy ne kelljen soha földet túrni és hogy anyós ne tudjon átjönni papucsban. A szüleimnek nagy kertjük van és nem is jött ki valami jól a nagymamámmal, tehát érthető, miért hagyta rám ezt a két tanácsot. Viszont jelenleg egyiket sem tudom betartani. Mivel nyáron újítottuk fel a házikót, anyóspajtás konyhájában tettem-vettem egész nyáron. Nagyon kedves volt és végig segített az infrastukturális és eszközbeszerzéssel kapcsolatos problémákban. Vagyis volt extra nagyméretű fazeka és rengeteg befőttes üveg, amit elmosva tartott a pincében.
A meggyel kapcsolatban az alábbi dolgoknak kell lennie a háznál:
- Befőttes üvegek (7,5 dl-es)
- Cukor - nagyon nagy mennyiségben
- Nátriumbenzoát - egy csomag egész nyárra elég lesz
- Nagyon nagy fazék az üvegek streilizálásához
- Kisebb fazék, de legalább 10 literes
- Pár darab nejlonharisnya
- Befőző fólia
- Szódavíz
- Rengeteg türelem
- Egy ballon
Amit pedig készítettünk:
- Szódás meggy
- Meggyszörp
- Meggydzsem
- Meggybor
Szódás meggy
Hozzávalók: Nagyszemű, egészséges meggy, kristálycukor, Nátriumbenzoát, szódavíz, gyors reflexek
Elkészítése: A forróvízben sterilizált üvegekbe beletöltjük a megmosott, hibátlan gyümölcsöt, az üveg alját megütögetjük, hogy több férjen bele, aztán üvegenként 2-3 evőkanál cukrot (nálunk nem volt elég édes a meggy, 3 evőkanál/üveg talán megfelelőbb arány lett volna), előkészítjük a befőző fóliát, gyorsan színültig spricceljük a szódával és lezárjuk a befőző fóliával és egy befőttes gumi segítségével. A fólia tetejére teszünk egy késhegynyi tartósítószert és még egy fóliát vagy pedig a tetőt. További hőkezelés nem kell, mehet egyből a kamra polcára. Október közepén bontottuk fel az első üveget és finom, ropogós meggy került az asztalra. Jövőre ebből biztos több lesz a kamra polcán.
Meggyszörp
Hozzávalók: Meggy, cukor és tartósítószer
Elkészítése: A vízzel jó alaposan kimosott harisnyába beletöltjük a meggyet és kinyomkodjuk a levet. Persze, lehet magozni és csodakütyüket használni, de ez a megoldás nem annyira időigényes. Minnél vastagabb a harisnya, annál kevésbé lesz mocskos a konyha. Bár jövőre ezen a gyakorlaton is változtatunk - a leszedett meggyet présbe tesszük, kipréseljük, cukorral felforraljuk- literenként 50 dkg-ot számolva-, sterilizált üvegekbe töltjük. A szörp akkor a legfinomabb, amikor még friss, így azt a mennyiséget, amit 1 hónapon belül elfogyasztunk, a hűtőben tárolhatjuk. Amit spájzolni szeretnénk a zord téli estékre, azt lezárjuk befőző fóliával, a fóliára tehetünk egy késhegynyi tartósítót, újabb fólia és irány a dunszt.
Meggydzsem
Hozzávalók: Meggy, cukor, fahéj, tartósító
Elkészítése: Idén a kimagozott és kipréselt meggyet cukorral felfőztem (1 kg meggy, 50 dkg cukor) és sterilizált üvegekbe töltöttem. A lé kinyerése után alig a tizede maradt meg a gyümölcshúsnak, így nem is lett sok lekvár. Viszont amiből dzsem lett, azt nagyon jól fel lehet használni natúr joghurt ízesítésére, túrós-meggyes rétesnek vagy bármihez, amibe meggy kell.
Meggybor
Hozzávalók: 1 liter meggyléhez 1 liter vizet és 30 deka cukrot számolunk
Elkészítése: A gyümölcshúst összezúzzuk, 2 napig erjedni hagyjuk, a levet préssel kinyomjuk, 1 liter meggyléhez 1 liter vizet és 30 dkg cukrot adunk, amit feloldunk. Demizsonba töltjük az így nyert levet, 2 hét múlva leszűrjük. Újabb 2 hét után megismételjük a műveletet. Egy hónap után már nagyon finom, testes bort kapunk. Pincében érdemes tárolni, 22 fokon ideális a fogyasztási hőmérséklete. Legfinomabb a második lefejtést követően, nekünk idén november végére már kicsit szénsavas, de ízre, illatra és állagra tökéletes.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.